ایمیل : info@dorsaplusprofile.com
شماره تماس : 09122012776

همه چیز درباره ی پروفیل آلومینیوم کرتین وال

کرتین وال
دسته بندی مقالات
برچسب ها

کرتین وال چیست؟

کرتین وال در اصطلاح لغوی به معنای دیوار پرده ای می باشد که به نوعی سیستم پوشش دهنده غیرسازه ای نمای ساختمان عمل می کند که علاوه بر وظیفه جداکننده ای؛از نیروی باد  وارد بر ساختمان نیزجلوگیری می کند. از سیستم نمای شیشه ای کرتین وال بیشتر در ساختمان های بلند مرتبه و سازه هایی که نیاز به بیشترین ویو باز جهت دید وجود دارد استفاده می گردد.

شیشه

مهم ترین نقش در اجرای یک سازه نمای شیشه ای آلومینیومی ( کرتین وال ) بر عهده شیشه ها می باشد ماده اولیه تولید شیشه نیز در طبیعت فراوان است.ترکیب ماسه و سیلیسیوم در کارخانه های تولید شیشه منجر به تولید محصولی پرکاربرد می شود.

این شیشه های تولید شده همچنین می توانند رنگی نیز باشند و رنگ هایی از جمله : برنز ،دودی ،آبی یا سبز می باشد. جهت استفاده از این شیشه ها در نماهای کرتین وال ، شیشه ها را دو یا سه جداره کرده و با اعمال پروسه خاصی نسبت به تولید شیشه های چند جداره عایق حرارت و برودت و صدا اقدام می شود. از جمله صنایع مهم در کنار آلومینیوم در ساخت و تولید نماهای کرتین وال شیشه ها هستند.

ساختار نمای کرتین وال

نمای کرتین وال از شاسی مربوطه که از پروفیل آلومینیوم برپا می شود تشکیل و فضای بین آن نیز از شیشه می باشد. پروفیل آلومینیوم لامل به صورت عمودی که به آن مولیون و به صورت افقی که به آن ترنزوم  می گویند، نصب می شود و فضای مشبک به وجود آمده بین آن نیز توسط شیشه پر می شود. مولیون به المان های عمودی می گویند که بارمرده یا نیروی باد را متحمل می شود و به سازه اصلی انتقال می دهد. ترنزوم  نیز به المان افقی می گویند که وظیفه متحمل شدن و منتقل کردن بار به مولیون ها را انجام می دهد.

وال

انواع قاب در سیستم نمای کرتین وال

قاب 60 میلی متری در سیستم کرتین وال:

پهنای این پروفیل ها، 60 میلی متر و عمق آن متغیر است. عمق این نوع قاب 60 میلی متری به پارامترهایی مانند محاسبات مربوط به فشار باد و ارتفاع سازه ها بستگی دارد. همچنین قاب 60 میلی متری در نمای کرتین وال دارای انواع متنوع می باشد : سطوح مسطح، چند ضلعی، سقف های بازشوی شیشه ای به صورت تک جداره، دو جداره و چند جداره.

قاب 50 میلی متری:

پهنای این پروفیل ها، 50 میلی متر و عمق آن متغیر است. و پارامترهای تعیین عمق این پروفیل درست مانند قاب میلی متری می باشد. 

قاب فریملس 60 میلی متری:

پهنای این پروفیل ها، 60 میلی متر و عمق آن متغیرمی باشد. عمق این نوع قاب 60 میلی متری به پارامترهایی مانند محاسبات مربوط به فشار باد و ارتفاع سازه ها بستگی دارد. همچنین قاب فریملس 60 میلی متری در نمای کرتین وال دارای انواع گوناگونی است: سطح های  فریملس مسطح، چند ضلعی، سقف ها بازشوی شیشه ای به صورت تک جداره، دو جداره و چند جداره. در حالت شیشه های دو جداره، فریم توسط یک چسب خاصی در کارخانه چسبانده می شود و سپس اتصالات آن روی نما نصب می شود.

قاب فریملس50 میلی متری:

مشخصات  قاب فریملس  میلی متری درست مطابق 60 میلی متری می باشد.

قاب فریملس50 الی 60 میلی متری تایپ اس

مشخصات فنی این قاب نیز همانند قاب فریملس 50 میلی متری است. تنها تفاوتی که دارند این است که اجرای نصب شیشه ها نیازی به استفاده از قاب آلومینیمی توسط یراق آلات لامل ها ندارد.

 

انواع کرتین وال چگونه است؟

عموما کرتین وال از دو متریال اصلی تشکیل می‌شود. این دو متریال شامل سازه اصلی نگهدارنده و مصالح پرکننده است. امروزه در این نوع نما از پروفیل‌های آلومینیومی اکسترود شده استفاده می‌شود و معمولا شیشه‌ها به عنوان مصالح پرکننده فضای بین فریم‌های آلومینیومی مورد استفاده قرار می‌گیرند.البته برای مصالح پرکننده فضای بین فریم‌های آلومینیومی می‌توان از سایر مصالحی مانند ورق کامپوزیت، فایبر سمنت برد، چوب، پلی کربنات و سایر مواردی از این قبیل نیز استفاده کرد.

برای دسته‌بندی نماهای کرتین وال، می‌توان آن‌ها را به دو دسته عمده فیس کپ (Face cap) و فول فریم لس (FullFrameless)  تقسیم کرد. مهم‌ترین وجه تمایز بین این دو دسته از سیستم نمای کرتین وال، استفاده از درپوش‌های خاص در نوع فیس کپ وجود نداشتن این درپوش‌های در نوع فول فریم لس است.البته باید دقت داشته باشید، که روش اجرای کرتین وال برای هر کدام از این دو دسته، متفاوت است. در ادامه به توضیح بیشتر درباره این دو نوع نمای کرتین وال می‌پردازیم.

سیستم درپوش‌دار فیس کپ (Face cap)

در اجرای نمای شیشه‌ای کرتین وال که خطوط آن ها به طور آشکار طراحی شده از سیستم درپوش دار یا فیس کپ  استفاده می شود. در سیستم فیس کپ  قاب آلومینیومی، دور تا دور شیشه وجود ندارد و شیشه مستقیما بر روی استراکچر آلومینیومی کرتین وال، یعنی لامل قرار می‌گیرد. علاوه بر این، یک پروفیل نگهدارنده که بر روی پایه لامل پیچ می‌شود، شیشه را نگه می‌دارد و مانع واژگونی آن می‌شود. پس از  انجام این کار، باید نما را کاملا آب‌بندی و هوابندی شود.لاستیک‌های EPDM استفاده شده در این سیستم، شیشه‌ها را در مناطق اتصال کاملا هوابندی و آب‌بندی می‌کند. بر روی این نگهدارنده هم درپوش‌های متنوعی با عرض پنج سانتی متر و طول‌ها و فرم‌های متفاوتی نصب می‌شود. سیستم فیس کپ خود به دو بخش نیمه درپوش‌دار افقی یا عمودی و درپوش‌دار کامل افقی و عمودی تقسیم می‌شود. در سیستم‌های نیمه درپوش‌دار، برای اجرای نمای کرتین وال تنها یکی از خطوط عمودی یا افقی با درپوش آلومینیومی پوشانده می‌شود و در جهت باقی‌مانده، پوشش توسط لاستیک‌های درزگیری آب‌بندی و هوابندی می‌شود.

 

مزایای سیستم کرتین وال فیس کپ (Face cap)

 • سرعت بالای اجرا به نسبت دو برابر زودتر از سایر فریم ها
 • هزینه کمتر
 • امکان دید متفاوت با تغییر رنگ و نوع در پوش ها در خطوط عمودی و افقی بین شیشه ها
 • امکان نصب بازشوی دو طرفه در این فریم ها
 • امکان استفاده از درپوش بین شیشه ها در امتداد افق و عمودی

 

سیستم بدون درپوش فول فریم لس (Full Frameless)

سیستم فول فریم لس دارای فریمی است، که از پشت شیشه را قاب کرده و به واسطه لقمه‌های آلومینیومی مخصوص و متحرک روی لامل نگه داشته می‌شود. به این ترتیب، از خارجِ ساختمان تنها ژوین‌هایی ما بین شیشه‌ها دیده خواهد شد.

این درزها بین یک تا دو سانتی ‌متر عرض دارند.  به صورتی که به نظر می‌رسد، یکی از پرکاربرد ترین نماهای ساختمان، نماهای فول فریم لس  می باشد ، که دارای زیبایی و آب بندی مناسب هستند و نصب و جاگذاری مناسب آن‌ها آسان بوده و به صورت یک جا قابل ارائه است.

البته توجه کنید ، که نماهای شیشه‌ای نظیر نمای شیشه ‌ای فریم لس با کرتین وال فریم لس تفاوت های  دارد. در نمای شیشه ‌ای فریم لس غیر کرتین وال، به جای پروفیل آلومینیومی از پروفیل آهنی نظیر قوطی استفاده می‌شود. در روش نمای کرتین وال شیشه‌ای فول فریم لس اگر به سطح شیشه بنگریم، شاهد سطحی یک دست خواهیم بود، اما فریم‌های شیشه‌ای به شکل سایه از زیر شیشه مشخص خواهد شد.

از مزایای این نوع کرتین وال شیشه‌ای می‌توان به آسان بودن نگهداری و نظافت و همچنین سرعت نصب بالا به دلیل عدم استفاده از سیستم یونیتایز اشاره کرد. بهتر است بدانید، که کرتین وال‌های فریم لس، دو روش متفاوت برای نصب دارند، که در ادامه  به آن می پردازیم:

روش اول برای نصب کرتین وال فول فریم لس (Full Frameless)

U-Channel در انواع سیستم‌های نمای کرتین وال شیشه‌ای، معمولا به عنوان یکی از سیستم‌های سبک و مقرون به صرفه شناخته شده است و به لحاظ فنی، اجرای آن در ساختمان‌های با ارتفاع بالا توصیه نمی‌شود. البته با توجه به نوع اتصال شیشه و میزان تحمل بار در این سیستم، ابعاد ماژول‌ها باید به صورت محدود و تا حد امکان با ارتفاع کم در نظر گرفته شود.

در این روش اسپیسرهای شیشه به شکل U در آمده تا مانند پازل روی وادارهای آلومینیومی برقرار شده بر روی لامل‌ها، توسط لقمه‌های مخصوص فلزی فیکس شوند. همچنین فاصله های  خالی بین شیشه‌ها توسط چسب‌های مخصوص سیلیکونی پوشانده می‌شود.

این سیستم به دلیل نداشتنِ کاسِت از سایر روش‌های دیگر مقرون به صرفه‌ ترمی باشد. البته اطلاعات درباره زیرسازی و جزییات لازم برای انجام کار، مبحثی کاملا فنی و تخصصی می باشد.

این سیستم از کرتین وال، عموما به عنوان یکی از سیستم‌های مقرون به صرف و سبک شناخته می‌شود و اجرای آن در ساختمان‌های با ارتفاع بالا از نظر فنی توصیه نمی‌شود. همچنین با توجه به نوع اتصال شیشه‌ها و میزان تحمل بار در این سیستم، ابعاد ماژول‌ها باید به صورت محدود و تا حد امکان با ارتفاع کم در نظر گرفته شود.

روش دوم برای نصب کرتین وال فول فریم لس (Full Frameless)

در روش دوم نصب کرتین وال‌های فول فریم لس، شیشه درون کاسِت‌ها فیکس می‌شود و سپس کاست‌ها با پیچ یا پرچ به ترنسم و مولیون فیکس می‌شوند. پس از این مرحله، به منظور عایق شدنِ آن‌ها از لاستیک‌های EPDM و چسب‌های مخصوص سیلیکونی استفاده می‌شود.

اکنون شیشه‌ها سرهم شده‌اند و برای نصب بر روی سازه اصلی ساختمان آماده هستند. این سیستم در انواع نماهای فریم لس کرتین وال به عنوان یکی از روش‌های با استحکام بالا و مورد اطمینان شناخته شده است. با توجه این که در این سیستم شیشه‌ها در کارخانه تولید شیشه بر روی فریم‌های آلومینیومی آماده و متصل می‌شود و سپس به صورت پنل‌های آماده در محل پروژه بر روی مدول‌های تشکیل شده توسط لامل‌های افقی و عمودی نصب می‌شود، بنابراین نصب با این روش از نظر زمانی بسیار سریع‌تر از روش اول است.

به یاد داشته باشید، که در طراحی‌های صورت گرفته توسط برخی از شرکت‌های تولید کننده پروفیل‌های آلومینیومی، امکان تبدیلِ هر یک از ماژول‌ها به بازشوی مخفی، تنها با اضافه کردن یراق آلات مناسب امکان پذیر می باشد و نیازی به تولید کردن  مجدد این بازشوها نخواهد بود.

مزيت های سيستم کرتین وال فریم لس ( Frame Less )

 • غیر قابل تشخیص بودن فریم های بازشو از خارج از ساختمان
 • امکان نصب از داخل ساختمان بدون نیاز به داربست
 • امکان استفاده از رنگ های متفاوت در نما
 • آسان بودن تعویض شیشه
 • دارای لاستیک EPDM جهت آب بندی ، هوا بندی واستفاده از چسب های سیلیکون
 • ظرافت دید فریم نگهدارنده شیشه از خارج
 • امکان بهره گیری از باز شو مخفی در نما
 • عدم انتقال تنش های سازه اصلی بنا بر شیشه
 • عملکرد مستقل هر یک از فریم ها در برابر زلزله

روش‌های کلی نصب و اجرای کرتین وال در نمای ساختمان

در قسمت قبل، از انواع کرتین وال‌ها و روش‌های نصب جزء به جزء آن‌ها صحبت کردیم، در این قسمت، درباره روش ساخت و نصب کلی و عمومی نمای کرتین وال به دو روش استیک (Stick) و یونیتایزد (Unitized) توضیح می‌دهیم.

ساخت و نصب کرتین وال با روش استیک

 در این روش مراحل نصب و ساخت نمای کرتین وال کلا در محل پروژه صورت می‌گیرد و پس از محاسبات فنی و سازه‌ای و حمل پروفیل‌های آلومینیومی به محل پروژه، یا همان لامل‌ها، سازه اصلی نصب و ایجاد می‌شود. همچنین شبکه استکراچر ساز‌ ای شیشه لامل‌های افقی و عمودی ایجاد و سایز قاب‌ها برای سفارش شیشه گرفته می‌شود. در این روش غیر از مرحله اکسترود آلومینیوم یا همان تولید پروفیل آلومینیومی، تمامی مراحل مانند برش لامل‌ها در محل پروژه انجام می‌گیرد. ساخت و نصب کرتین وال با این روش جهت ساختمان‌های معمولی اداری و تجاری، یا با طرح‌های خاص متداول است و به تناسب همین موضوع هزینه کمتری را نیز در بر خواهد داشت.

.

وال2

ساخت و نصب کرتین وال با روش یونیتایزد

ساخت و نصب نمای کرتین وال با روش یونیتایزد به معنای نصب یکپارچه نما اما با قطعات جداگانه است. در این روش کلیه قطعات و قاب‌های نمای کرتین وال در محل کارخانه ساخته و حتی شیشه نیز درون قاب‌ها نصب می‌شوند و سپس به محل پروژه حمل و به صورت کشویی در محل‌های در مورد نظر نصب می‌شوند.

از نظر هزینه، این روش گران‌تر از روش قبل است، اما مزایت های فراوانی دارد. از جمله این مزایا می‌توان به سرعت بالاتر در نصب و امنیت و استحکام بیشتر سازه به خصوص برای برج‌های بلند اشاره کرد.

وال 4

ویژگی های اجرای نمای کرتین وال

 • استفاده از انواع برندهای معتبر تولید پروفیل آلومینیوم کرتین وال
 • استفاده از تیم های اجرایی مجرب – کاردان و متعهد
 • ارائه راه حل های مفید با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت ممکن جهت اجرای پروژه های خاص
 • استفاده از لاستیکهای آب بندی و هوابندی با جنس” ای پی دی ام ” با طول عمر و دوام بالا
 • امکان استفاده از شیشه دو یا سه جداره
 • امکان ایجاد سطح عایق دما با استفاده از پروفیل های ترمینال بریک
 • استفاده از نبشی و براکت با سوراخ های لوبیایی جهت ایجاد زیرسازی مفصلی جهت کاهش مخاطرات مربوط به زلزله و تکانه های ساختمان
 • امکان استفاده از مقطع ها و اندازه های گوناگون براساس شرایط و خواست های هر پروژه
 • تعهد و انگیزه بسیار بالا جهت تولید و اجرا و تحویل به موقع پروژه
 • کیفیت و قیمت بسیار مناسب و کاملا رقابتی

 

مزیت نصب نمای کرتین وال چیست؟

نمای کرتین وال شیشه‌ای، مزایای فراوانی برای ساختمان دارد. این نما علاوه بر جلوگیری از نفوذ آب به داخل ساختمان، از هدر رفتن گرما در داخل نیز جلوگیری می‌کند. از دیگر ویژگی‌های این نما، می‌توان به عایق بودن حرارتی آن، امنیت فراوان آن و آکوستیک بودن آن اشاره کرد.

همچنین کیفیت ساخت و سرعت نصب و اجرای این نما نسبت به سایر نماها، بالا است. با استفاده از نمای کرتین وال، می‌توان طرح‌های زیبا و متنوعی ارائه کرد و همین موضوع باعث استقبال بسیاری از معماران و سازندگان شده است.

نمای کرتین وال از ترکیب پروفیل‌های آلومینیومی و اتصالات نصب به همراه عایق‌بندی آب و هوا و یک متریال پوششی تشکیل شده است. این نمای شیشه‌ای در انواع گوناگونی تولید می‌شود هیچ بار مرده‌ای از ساختمان را به دوش نمی‌کشد.

در واقع می توان گفت، کرتین وال از زیباترین نماهای مدرنی است، که با توجه به اینکه شیشه و آلومینیوم در آن استفاده شده، دارای شرایط و ویژگی‌های خاصی است. همان طور که می دانید ، در نمای کرتین وال از شیشه استفاده می‌شود، اما بغضی اوقات هم استفاده از پنل‌های فلزی یا سنگ‌های طبیعی به جای شیشه امکان‌پذیر است و همین موضوع، به عنوان یکی از مزایای مهم کرتین وال شناخته می‌شود.

از دیگر مزایای کرتین وال شیشه‌ ای می‌توان به نقش موثر آن در کاهش مصرف انرژی، سبکی ساختار آن و تاثیرش بر کاهش وزن مرده ساختمان، فرآهم کردن امکان استفاده بیشتر از شفافیت نور روز، داشتن امکان ترکیب آسان با سایر پوشش‌های نما و داشتن هزینه نگهداری و مراقبت بسیار کم اشاره کرد.

این نما همچنین دارای توانایی مقاومت در برابر لرزش‌های حاصل از باد‌های شدید یا زمین لرزه‌های مخرب است و ساختمان را از دستبرد و سرقت محافظت می‌کند. از دیگر مزایای نمای کرتین وال در قسمت بیرونی سازه، می‌توان به امکان زیبا سازی نما با انتخاب شیشه‌های رنگی مختلف و جذاب کردن هرچه بیشتر نما اشاره کرد.

نمای کرتین وال همچنین با توجه به رفلکس بودن ذاتی شیشه‌های ساده و رفلکس کامل بودن شیشه‌های رفلکس در طول روز، باعث محدود شدن دیدِ داخل ساختمان از قسمت بیرونی می‌شود.

از مزایای نصب نمای کرتین وال برای قسمت داخلی ساختمان، می‌توان به ایجاد یک محیط ایده آل و زیبا، ایجاد فضایی آرام و دلنشین متناسب با نوع انتخاب شیشه و امکان محاسبه کردن مصرف انرژی با توجه نوع شیشه اشاره کرد.

 

وال5

قیمت  پروفیل آلومینیوم کرتین وال چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت هر متر مربع نمای کرتین وال با توجه به نوع آن، روش اجرا و طراحی و نصب آن تفاوت دارد و به منظور استعلام قیمت این نوع نما، کلیه موارد عنوان شده در نقشه‌ها مد نظر قرار می‌گیرد.

قیمت اجرای نمای کرتین وال بسته به نوع متریال وطرح آن متفاوت می باشد. به هر اندازه که در طراحی نمای کرتین وال، تقسیم بندی‌ها در ابعادی بزرگ ‌تر در نظر گرفته شده شود، حتی با وجود آن که مقدار پروفیل مصرفی کاهش پیدا کند، احتمال افزایش قیمت نما نیز بیشتر خواهد شد.

این موضوع به این دلیل است، که در ابعاد بزرگ‌ تر، بعضا لازم است از پروفیل‌های لامل قوی ‌تر و سنگین ‌تری جهت مقاوم سازی نمای کرتین وال در برابر مسائل جوی از قبیل باد و طوفان استفاده شود. لازم به ذکر است که در طبقات و ارتفاعات بالاتر نیز استفاده از لامل‌های قوی‌تر با ضخامت بالاتر، جزئی از ملزومات اجرای نماهای کرتین وال به شمار می‌رود.

با توجه به اینکه نمای کرتین وال یکی از نماهای مدرن و تلفیقی است و در آن از پروفیل آلومینیومی به عنوان استراکچر و شیشه یا ورق به عنوان متریال پوشش دهنده استفاده می‌شود، بدیهی است که نوع و اندازه هریک از این ترکیبات می‌تواند در قیمت تمام شده نمای کرتین وال تعیین کننده باشد.

علاوه بر این‌ها، وجود بازشو به صورت لولایی یا مخفی در نمای شیشه‌ای کرتین وال، طبیعتا باعث افزایش قیمت این نوع زیبا و کاربردی نما می‌شود. همچنین نوع و ساختار شیشه انتخابی در نمای کرتین وال برای تعیین قیمت بسیار مؤثر خواهد بود.